PÄÄKIRJOITUS: Lapuilla uusiksi

12.11.2008 10:55

Kaikista kolmesta sähköistä äänestystä kokeilleesta kunnasta oli eilisaamujen tietojen mukaan tehty tai oli vireillä valituksia Helsingin hallinto-oikeuteen. Tämä ei ollut uutinen, sillä uusien vaalien mahdollisuuteen oli jo henkisesti varauduttu.

Vihdistä oli tehty kaksi valitusta, ja keskiviikkona oikeuteen oli määrä jättää kolmea kuntaa koskeva ryhmävalitus.

Valittajat vaativat kuntavaalien mitätöimistä ja sähköisen äänestysjärjestelmän toteamista vaalilain vastaiseksi. Oikeus voi asian käsittelyn jälkeen määrätä uudet vaalit järjestettäviksi Vihdissä, Kauniaisissa ja Karkkilassa. Hallinto-oikeuden päätöstä odotetaan alkuvuodesta.

Ryhmävalituksen tekemiseen keskeisesti osallistunut tietotekniikan asiantuntija muistuttaa, että valituksen tarkoituksena ei niinkään ole uusien vaalien saaminen, vaan juuri huomion kiinnittäminen sähköisen äänestyksen ongelmiin.

Sähköisen äänestämisen ongelmista varoiteltiin monilta tahoilta reilusti ennen vaaleja ja varoituksia antoivat nimenomaan lukuisat tietotekniikan asiantuntijat. Vaalien jälkeen oikeusministeriö käynnisti sisäisen tarkastuksen kunnallisvaalien sähköisen äänestyksen kokeilusta.

Hämmästyttävää on ollut ministeriön laimealiikkeisyys, sillä testitilanteessa keväällä havaittiin mahdollisuus, että jos äänestäjä kesken äänestyksen vetää äänestyskortin pois kortinlukijasta, sovellus palaa mitään ilmoittamatta aloitussivulle, jolloin äänestäjälle voi jäädä virheellinen käsitys äänestyksen onnistumisesta.

Selvityksen tekee ministeriön sisäisen tarkastuksen yksikkö, ja se on määrä saada valmiiksi joulukuun alkupuolella.

Sähköisestä äänestämisestä hallinto-oikeuteen tehdyt valitukset käsiteltäneen mahdollisimman nopeassa tahdissa. Oli päätös mikä tahansa niin siitä on mahdollisuus valittaa korkeimpaan hallinto-oikeuteen.

Teoriassa on vielä kaikki mahdollista; juuri valittu valtuusto aloittaa työnsä ja valitukset hylätään uusien vaalien osalta tai sitten valtuusto aloittaa työnsä ja uusi valtuusto valitaan esimerkiksi EU-vaalien yhteydessä kesäkuun alussa.

Ainakin valitut, valitsematta jääneet ja äänestäjät pohtivat nyt asiaa.

Pääsevätkö uurnille syksyn vaaleissa äänestäneet vai kaikki äänioikeutetut? Mahdolliset uudet vaalit äänestetään kaiketi perinteisesti!

vesa.valtonen@lehtiyhtyma.fi

Kerro kaverille

Keskustelua aiheesta


Kolumnit

TUUMITTUA: Pikkukaupungin problematiikkaa

Lontoon skidit sanoo Ratsian mukaan, että niillä on tylsää. Varmasti olikin 70-luvun loppupuolella, mutta Ratsian vastine, ”..mut tietääks ne millasta on Pihtiputaalla? Ou nou.” oli mielestäni varsin toimiva sen julkaisuhetken... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Vihtiläisiä työttömiä yli 1 100

Työttömiä vihtiläisiä työnhakijoita oli kesäkuun lopussa 1 118, joka oli 7,8 prosenttia työvoimasta. Helsingin seutukunnan alueella keskimääräinen työttömyysprosentti oli 8,0. Vihdin työttömistä miehiä oli 610 ja naisia 508. A... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Kuusi hehtaaria maastoa paloi Nuuksiossa

Nuuksion kansallispuiston metsässä syttyi maastopalo maanantai-iltana. Palo syttyi Kattilatien pohjoispuolella Vihdin kunnan alueella lähellä Tervalammen kylää.Pelastuslaitos sai hälytyksen hieman ennen iltaseitsemää ohikulkij... Lue lisää »

Urheilu-uutiset

ViPa piti Roihun kurissa, Hämeenlinnasta täydet pisteet

ViPan naiset kaatoivat Nummelassa Roihun 2–0 (7–1, 6–2) ja jatkavat kamppailua ykköspesiksen etelälohkon kärkipaikasta Kouvolan kanssa. Kun kaksi ottelukierrosta runkosarjasta on pelaamatta, Vihti ja Kouvola ovat tasapistein k... Lue lisää »

Urheilu-uutiset

Panu Pasanen tähtää EM-Helsinkiin

Panu Pasanen kertoi neljä vuotta sitten Länsi-Uusimaan haastattelussa tähtäävänsä vuoden 2012 Lontoon olympiakisoihin. Vihdin Viestin 400 metrin aitajuoksija ei ole haudannut olympiaunelmaa, mutta on tarkistanut tavoitteensa a... Lue lisää »


Kysymys

Uskotko Karviaisen tulevaisuuteen?




Päivän puheenaihe - Ota kantaa!

Kymmenestä sentistä pariin euroon

Maailman taloudellisen tilanteen ollessa melkoisen epävakaa on syytä tarkkailla ostoksiaan. Mistä sitten saa halvimmalla jotakin?Nummelan kauppoja käydessään läpi huomaa, ettei alle kymmenen sentin saa käytännössä yhtikäs mitään.– No tuo leikkokukka... Lue lisää »


Terveys

Turistiripuli matkalaisten yleisin vaiva

Eksoottiset infektiotaudit iskevät harvoin matkailijaan, sen sijaan turistiripuli tai odottamaton tapaturma pilaa reissun sitäkin useammin. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) nostaa matkailijan suurimmiksi terveysriskeiksi alkoholin, liikenteen ... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish