PÄÄKIRJOITUS: Lapuilla uusiksi
12.11.2008 10:55
Kaikista kolmesta sähköistä äänestystä kokeilleesta kunnasta oli eilisaamujen tietojen mukaan tehty tai oli vireillä valituksia Helsingin hallinto-oikeuteen. Tämä ei ollut uutinen, sillä uusien vaalien mahdollisuuteen oli jo henkisesti varauduttu.
Vihdistä oli tehty kaksi valitusta, ja keskiviikkona oikeuteen oli määrä jättää kolmea kuntaa koskeva ryhmävalitus.
Valittajat vaativat kuntavaalien mitätöimistä ja sähköisen äänestysjärjestelmän toteamista vaalilain vastaiseksi. Oikeus voi asian käsittelyn jälkeen määrätä uudet vaalit järjestettäviksi Vihdissä, Kauniaisissa ja Karkkilassa. Hallinto-oikeuden päätöstä odotetaan alkuvuodesta.
Ryhmävalituksen tekemiseen keskeisesti osallistunut tietotekniikan asiantuntija muistuttaa, että valituksen tarkoituksena ei niinkään ole uusien vaalien saaminen, vaan juuri huomion kiinnittäminen sähköisen äänestyksen ongelmiin.
Sähköisen äänestämisen ongelmista varoiteltiin monilta tahoilta reilusti ennen vaaleja ja varoituksia antoivat nimenomaan lukuisat tietotekniikan asiantuntijat. Vaalien jälkeen oikeusministeriö käynnisti sisäisen tarkastuksen kunnallisvaalien sähköisen äänestyksen kokeilusta.
Hämmästyttävää on ollut ministeriön laimealiikkeisyys, sillä testitilanteessa keväällä havaittiin mahdollisuus, että jos äänestäjä kesken äänestyksen vetää äänestyskortin pois kortinlukijasta, sovellus palaa mitään ilmoittamatta aloitussivulle, jolloin äänestäjälle voi jäädä virheellinen käsitys äänestyksen onnistumisesta.
Selvityksen tekee ministeriön sisäisen tarkastuksen yksikkö, ja se on määrä saada valmiiksi joulukuun alkupuolella.
Sähköisestä äänestämisestä hallinto-oikeuteen tehdyt valitukset käsiteltäneen mahdollisimman nopeassa tahdissa. Oli päätös mikä tahansa niin siitä on mahdollisuus valittaa korkeimpaan hallinto-oikeuteen.
Teoriassa on vielä kaikki mahdollista; juuri valittu valtuusto aloittaa työnsä ja valitukset hylätään uusien vaalien osalta tai sitten valtuusto aloittaa työnsä ja uusi valtuusto valitaan esimerkiksi EU-vaalien yhteydessä kesäkuun alussa.
Ainakin valitut, valitsematta jääneet ja äänestäjät pohtivat nyt asiaa.
Pääsevätkö uurnille syksyn vaaleissa äänestäneet vai kaikki äänioikeutetut? Mahdolliset uudet vaalit äänestetään kaiketi perinteisesti!
vesa.valtonen@lehtiyhtyma.fi



