Talvirieha sunnuntaina Ojakkalassa

11.03.2010 8:45

Ojakkalan talviriehassa voi muun muassa osallistua lumiveistos- ja hiihtokilpailuihin. (Kuvaaja: Paavo Hacklin)
Ojakkalan talviriehassa voi muun muassa osallistua lumiveistos- ja hiihtokilpailuihin. (Kuvaaja: Paavo Hacklin)

Ojakkalan Urheilutalolla ja urheilukentällä järjestetään perinteikäs talvirieha sunnuntaina 14. maaliskuuta. Talvirieha käynnistyy kello 12 ja päättyy kello 15.

– Tarjolla on Marttojen valmistamaa lohi-ja lihakeittoa sekä kahvia ja leivonnaisia. Metsästysseura järjestää makkaranpaistoa ja ”karhunkaatoa”, kertoo talviriehan puuhamies, pitkän linjan ojakkalalainen Paavo Hacklin.

Ohjelmassa on myös arpajaiset, Vihdin kameraseuran esityksiä, urheiluseura Ojakkalan Visa kerää joukkueita lumiveistos- ja hiihtokilpailuihin ja myös Enäjärven suojeluyhdistys Vesy on mukana riehassa.

Urheilukentän jäällä pääsee halutessaan luistelemaan.

– Kerrankin on lunta tarpeeksi! Halukkaat pääsevät kokeilemaan hevosajelua, ja sisätiloissa on luvassa elävää pelimannimusiikkia, Hacklin kertoo.

– Luvassa on reipasta talvimenoa koko perheelle, hän toteaa.

Ojakkalan talvirieha sunnuntaina 14.3. klo 12–15 Urheilutalolla ja urheilukentällä.

Kerro kaverille

Keskustelua aiheesta


Kolumnit

TUUMITTUA: Pikkukaupungin problematiikkaa

Lontoon skidit sanoo Ratsian mukaan, että niillä on tylsää. Varmasti olikin 70-luvun loppupuolella, mutta Ratsian vastine, ”..mut tietääks ne millasta on Pihtiputaalla? Ou nou.” oli mielestäni varsin toimiva sen julkaisuhetken... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Vihtiläisiä työttömiä yli 1 100

Työttömiä vihtiläisiä työnhakijoita oli kesäkuun lopussa 1 118, joka oli 7,8 prosenttia työvoimasta. Helsingin seutukunnan alueella keskimääräinen työttömyysprosentti oli 8,0. Vihdin työttömistä miehiä oli 610 ja naisia 508. A... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Kuusi hehtaaria maastoa paloi Nuuksiossa

Nuuksion kansallispuiston metsässä syttyi maastopalo maanantai-iltana. Palo syttyi Kattilatien pohjoispuolella Vihdin kunnan alueella lähellä Tervalammen kylää.Pelastuslaitos sai hälytyksen hieman ennen iltaseitsemää ohikulkij... Lue lisää »

Urheilu-uutiset

ViPa piti Roihun kurissa, Hämeenlinnasta täydet pisteet

ViPan naiset kaatoivat Nummelassa Roihun 2–0 (7–1, 6–2) ja jatkavat kamppailua ykköspesiksen etelälohkon kärkipaikasta Kouvolan kanssa. Kun kaksi ottelukierrosta runkosarjasta on pelaamatta, Vihti ja Kouvola ovat tasapistein k... Lue lisää »

Urheilu-uutiset

Panu Pasanen tähtää EM-Helsinkiin

Panu Pasanen kertoi neljä vuotta sitten Länsi-Uusimaan haastattelussa tähtäävänsä vuoden 2012 Lontoon olympiakisoihin. Vihdin Viestin 400 metrin aitajuoksija ei ole haudannut olympiaunelmaa, mutta on tarkistanut tavoitteensa a... Lue lisää »


Kysymys

Uskotko Karviaisen tulevaisuuteen?




Päivän puheenaihe - Ota kantaa!

Kymmenestä sentistä pariin euroon

Maailman taloudellisen tilanteen ollessa melkoisen epävakaa on syytä tarkkailla ostoksiaan. Mistä sitten saa halvimmalla jotakin?Nummelan kauppoja käydessään läpi huomaa, ettei alle kymmenen sentin saa käytännössä yhtikäs mitään.– No tuo leikkokukka... Lue lisää »


Terveys

Turistiripuli matkalaisten yleisin vaiva

Eksoottiset infektiotaudit iskevät harvoin matkailijaan, sen sijaan turistiripuli tai odottamaton tapaturma pilaa reissun sitäkin useammin. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) nostaa matkailijan suurimmiksi terveysriskeiksi alkoholin, liikenteen ... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish