Sympatiakeräys jatkuu Vihdissä
26.08.2008 8:00
Sympatiakeräys on yksi vanhimmista kansalaiskeräyksistä Suomessa. Se rantautui Ruotsista 1921 ja toteutettiin sadonkorjuun aikoina maaseudulla kärryjä työntäen ja maanviljelijöiltä vilja- ja vihanneslahjoituksia keräten.
Useimmat suomalaiset ovat osallistuneet keräykseen lipas- tai listakeräyksen kautta vuosien saatossa. Vapaehtoiset Sympatia-kerääjät ovat välittäneet suomalaisten osoittamaa ”sympatiaa” ympäri maailmaa luotettavasti jo 87 kertaa vuodesta toiseen.
Adventtikirkon avustusjärjestö ADRA varmistaa, että keräyksen tuotto käytetään mahdollisimman tehokkaasti niihin kohteisiin, joihin se on tarkoitettu.
Suomen ulkoministeriö tukee ja valvoo kehitysapukohteiden toteutusta, sekä vapaaehtoiset avustustyöntekijät ja tarkkailijat raportoivat muutoksista, mitä on Sympatia-lahjoituksin saatu aikaan. Sympatiakeräyksen ulkomaanosuus toimii samalla omavastuuosuutena valtion myöntämille kehitysyhteistyömäärärahoille.
Avustuskohteet suomessa : Yksinhuoltajat, lapset, nuoret ja työttömät, sekä syrjäytymisen esto.
Ulkomaan kohteet; Kenia: Varattomien lasten kampurajalkaleikkaukset, äärettömässä köyhyydessä elävien suunterveydenhoito, kompostoiva ekovessa ja vesihankkeet, 2 milj. puun istutus, AIDS kylien orvot, aasien hankinta ja pienteollisuuden käynnistämisen tukeminen.
Luonnonkatastrofien uhrien auttamiseen ohjataan väh. 5% tuotosta. mm. Myanmar ja Kiinan tulva-alueet.
Kertoi ADRAN toiminnanjohtaja Markku Heinäsen Sympatia-keräyksestä.
Vihdissä keräyksen järjestää Nummelan adventtiseurakunta, Sykkivä sydän, Hopeaniemen adventtiseurakunta ja Kopun koulu .

