Hiihtosuunnistusta Nummelanharjulla lauantaina

20.01.2010 11:35

Rasti-Vihti järjestää hiihtosuunnistuksen aluemestaruuskilpailut Nummelanharjulla lauantaina 23. tammikuuta. Kilpailunjohtaja Matti Mäkilä kertoo, että poikkeuksellisen hyvä lumitilanne on houkutellut kisaan varsin runsaasti hiihtosuunnistajia.

– Odotamme yli 300 kilpailijaa paikalle, myhäilee tyytyväinen Mäkilä.

Hiihtosuunnistus on viime vuosina kärsinyt Etelä-Suomessa pahoin vähälumisista talvista. Kilpailut käydään maastoon moottorikelkalla ajetulla tiheällä latuverkostolla, eikä normaaliin maastopohjaan ole viime vuosina juurikaan uria saanut.

Ratamestareina moottorikelkan kanssa harjulla pörränneet Jouni Moisander ja Jukka Hänninen kertovat urien olevan hyvässä kunnossa.

Lunta on heidän mielestään riittävästi.

– Nyt on harjulla kaikille ulkoilijoille polkuja kulkea! Uria saa käyttää ennen kisaakin vaikka jalkaisin ulkoiluun, jotta kovettuvat. Kunhan ei eksy varsinaisille kunnan hiihtoladuille, ohjeistaa Moisander.

Kysymyksissä kilpailun suhteen voi kääntyä Matti Mäkilän puoleen (puh. 040 709 5203).

Yleisohjeena Matti Mäkilä antaa sen, että lauantaina 23. tammikuuta kannattaa suunnata suoraan Air Hotelin parkkipaikalle.

Nummelan Tarmon kopin ympäristö on suljettua kilpailukeskusaluetta aamusta alkaen. Lentokenttää kiertävä latu ei ole kilpailualuetta, joten siellä voi rauhassa hiihdellä. Vain viestin lähtö katkaisee noin 15 minuutiksi tämän ladun.

Valaistut hiihtoladut ovat kilpailualuetta. Vesitornin puolella käydään henkilökohtainen kilpailu alkaen kello 10. Puolenpäivän jälkeen starttaava viesti kilpaillaan vanhan pururadan maastoissa. Kilpailu on ohi viimeistään kello 15, jolloin kuntohiihto onnistuu taas ongelmitta.

Hiihtosuunnistuksen luonteeseen kuuluu, että laduilla on hiihtäjiä, jotka hiihtävät mihin suuntaan sattuvat. Laji on vauhdikas, joten katsojien tulisi välttää maastossa liikkumista. Tai ainakin tulee noudattaa suurta varovaisuutta, jos kilpailualueella liikkuu.

Rasti-Vihti pahoittelee hiihtäjille aiheutuvaa häiriötä.

Bookmark and Share

Keskustelua aiheesta


Kumppanit

Liikuntaleiri juhannusviikolla 21.-24.6.2010

Liikuntaseura Vihti-Gym järjestää taas liikunnallisen kesäleirin 1.-4 luokkalaisille tytöille ja pojille. Päiväleiri pidetään juhannusviikolla 21.-24.6.2010. Lue lisää »

Ykkössija Etelä-Suomen Svoli Showssa

Isänpäivänä, sunnuntaina 8.11.09, neljä innokasta Liikuntaseura Vihti-Gymin ryhmää hioivat taitojaan aamupäivällä Lumon monitoimitalon lämmittelytiloissa Vantaan Korsossa. Etelä-Suomen Svoli Show -aluetapahtuma oli kerännyt 27 tanssi- sekä tanssillisen... Lue lisää »

Vuoden 2009 ohjaaja, valmentajat ja talkoolainen palkittiin joulujuhlassa

Vuoden 2009 ohjaaja, valmentajat ja talkoolainen palkittiin joulujuhlassa Vuoden 2009 ohjaajana palkittiin Merja Lehtosalo, joka on seuran pitkäaikainen, monipuolinen, taidokas ja mukaansatempaava ohjaaja. Merja ohjaa tällä hetkellä hydrobicia, gymsti... Lue lisää »


Terveys

Laktoosi-intoleranssi voi oireilla kuin ärtynyt suoli

Laktoosi-intoleranssia esiintyy joidenkin arvioiden mukaan jopa joka viidennellä suomalaisella. Sen oireina ovat vatsan löysyys, mahan kurina, kipu ja ilmavaivat. Vaivat johtuvat siitä, että elimistö ei siedä maitotuotteista saatavaa maitosokeria el... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish