Nummelan Palloseuran vuonna 2005 syntyneiden tyttöjen joukkue pelaa ensi vuonna kansallista T18 SM-karsintasarjaa.
Paikka varmistui kun viikonlopulle suunniteltu Laura Kalmari -turnaus jouduttiin perumaan koronapandemian vuoksi.
Kalmariturnaukseen valikoitui Etelä-länsi -lohkosta viisi parasta joukkuetta, joiden joukkoon vastuuvalmentaja Juha Ojalan luotsaama NuPSin tyttöjoukkue kuului.
Turnauksesta olisi valittu vähintään kaksi joukkuetta SM-karsintoihin mukaan. Nyt paikkaa tarjottiin kolmelle joukkueelle ja NuPS on yksi paikan vastaanottaneista joukkueista.
Joukkuetta kuusi vuotta valmentanut Juha Ojala on iloinen saavutuksesta.
– Ihan huikea juttu. Tämä oli aluksi kaukainen unelma, sitä kohti tehtiin paljon työtä ja nyt se toteutui. Meille oli itsestään selvää, että teemme töitä kovasti ja treenaamme ahkerasti. Ei sitä tarvinnut erikseen painottaa. Pelaajat, valmentajat ja kaikki taustajoukot ovat olleet todella sitoutuneita ja nyt meidät palkittiin työstä. Olen todella ylpeä tytöistä, Ojala kiitteli.
NuPSin valmennuspäällikkö Jan Nyberg ottaa valmennusvastuun B-tytöistä ja johdattaa joukkueen kohti SM-karsintasarjaa.
Ojala siirtyy tyttöjen 08-09 -syntyneiden joukkueen vastuuvalmentajaksi, mutta on osittain mukana myös B-tyttöjen matkassa.
Karsintasarjan alkuajankohtaa ei ole vielä ilmoitettu, mutta se alkanee hyvissä ajoin vielä talvikaudella.