Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Jättipalsamia kitkettiin pois Vihdin kirkonkylässä vapaaehtoisvoimin: "Vieraslajiesiintymiä on Vihdissä paljon ja kuntalaisten sekä vapaaehtoisten apu on paikallaan torjunnassa"

Vieraslaji: ”Vieraslajiesiintymiä on paljon Vihdissä. Kuntalaisten ja vapaaehtoisten apu paikallaan.”

Vihdin kirkonkylän ranta-alueella järjestettiin jättipalsamitalkoot Vihdin kunnan ja SuurVihdin Killan yhteisenä pilottihankkeena keskiviikkona. Talkoiden tarkoituksena oli ehkäistä haitallisen vieraslajin leviäminen ja siten tukea luonnon monimuotoisuutta. Talkoisiin oli saapunut 12 vapaaehtoista poistamaan haitallista jättipalsamia. Kitkettävä alue oli suuruudeltaan karkeasti noin 100 neliötä.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.