Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Nummelasta puhuja kansainvälisessä tiedekonferenssissa

Nummelalainen insinööri Mohammed Helmy Said oli kutsuttuna puhujana kansainvälisessä painovoimaa, astrofysiikkaa ja kosmologiaa käsittelevässä tiedekonferenssissa (Global Summit on Gravitation, Astrophysics and Cosmology 2022). Kolmipäiväinen konferenssi pidettiin Japanin Tokiossa, ja Said luennoi tapahtumassa virtuaalisesti aiheenaan viidennen ulottuvuuden muuntoyhtälöt (Transformation Equations for the Fifth Dimension).

– Olin ainoa kutsuttu puhuja Suomesta, Egyptistä ja koko arabimaailmasta sekä Afrikasta, tiedottaa egyptiläistä Helwan-yliopistoa edustanut Said.

Hän on kehittänyt fysiikan alan teorian äärettömyydestä ja viidennestä ulottuvuudesta, joka on nopeus. Neljä muuta yleisesti hyväksyttyä ulottuvuutta ovat pituus, leveys, korkeus ja aika.