Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Vihdin Uutisten vaalikone nyt auki - löydä ehdokkaasi!

Elomarkkinat keräsi jälleen väkeä Ojakkalaan – tapahtumassa jaettiin myös kaksi ansiomerkkiä

Ojakkalassa järjestettiin viime sunnuntaina 14.8.2022 perinteiset Elomarkkinat. Järjestäjien mukaan tapahtuma oli onnistunut ja keräsi paikalle runsaasti väkeä.

Ohjelmassa oli muun muassa sotaanlähdön muistotilaisuus, jossa Irja Pieviläinen laski kukkaset ja Leevi Pursiainen piti puheen. Paikalla olivat myös Vihdin miehet ja Nummelan soittokunta.

Jumalanpalveluksen Enä-sepän kappelissa piti Outi Hänninen.

Markkinat pidettiin urheilutalolla. Ruokapuolesta vastasi Ojakkalan martat, tarjolla oli keittoa.

Tilaisuudessa jaettiin myös kaksi Suomen kylät ry:n hopeista ansiomerkkiä.

Toinen jaettiin Kari Pieviläiselle, joka on muun muassa toiminut urheiluseura Ojakkalan Visa:n ja Ojakkalan kylätoimikunnan aktiivina yli 20 vuoden ajan.

Toinen ansiomerkki jaettiin puolestaan Paavo Hacklinille, joka on muun muassa Ojakkalan Urheilutalon puuhamies ja hoitanut talon vuokraustoimintaa vapaaehtoisen avuosikymmenet. Hän on myös ollut järjestämässä Ojakkalan kylän kesä- ja talvijuhlia ainakin 80-luvulta lähtien.