Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Vihdissä keskustellaan huumeiden vaaroista – tilaisuus AirHotellilla torstaina 13.10.

Vihti Nummelan Rotaryt ja Yöjalka ry:n kotipartio järjestävät Vihdissä keskustelutilaisuuden huumeiden vaaroista. Tilaisuus järjestetään torstaina 13.10. kello 18 Nummelan AirHotellilla ( Lentokentäntie 5). Tilaisuuteen on 10 euron osallistumismaksu ja kertyneet varat käytetään Vihdin alueen ennaltaehkäisevään päihdetyöhön.

Paikalla keskustelemassa ovat Länsi-Uudenmaan poliisi, Nuorisoaseman psykiatrinen sairaanhoitaja, Vimma Etsivä nuorisotyö, Ankkuritiimin erityisnuorisotyöntekijä, Vihdin kunnan nuorisotyöntekijä ja Yöjalka ry:n katupartio.

Vihti kuuluu vuonna 2020 tehdyssä, 27 jätevesipuhdistamoa käsittäneessä tutkimuksessa amfetamiinin käytön osalta kuuden kärkeen. Edellä oli vain isoja kaupunkeja, kuten Helsinki, Espoo ja Lahti.

Nuorten alkoholimyrkytyksiä ja sairaalaan joutumisia tuli Ankkuritiimin tietoon korona-aikana enenevissä määrin.

Tarkennus: Jutun printtiversiossa oli virheellisesti kerrottu, että tapahtuma on to 13.01. Oikea päivä on 13.10.2022.