Remeksen Waara-kirjat eivät mässäile väkivallalla, vaan ne ovat lähinnä perinteisiä salapoliisiromaaneja.
Kirjailija Matti Remes on vieraana Vihdin pääkirjastossa Nummelassa keskiviikkona 23.11. klo 17.30.
Illan vierailun aiheena ovat Remeksen Hankoon sijoittuvat Ruben Waara -dekkarit. Sarjan viimeisin kirja, Norjalainen tyttöystävä, ilmestyi 2021 ja seuraava 12. osa on tulossa kesäkuussa. Remes on rikoskertomuksellaan mukana myös juuri ilmestyneessä novellikokoelmassa 24 yötä jouluun.
Matti Remeksen Waara-kirjat eivät mässäile väkivallalla, vaan ne ovat lähinnä perinteisiä salapoliisiromaaneja. Dekkarien päähenkilö on tavallinen suomalainen mies, joka kuitenkin sattuu ajautumaan murhien ja muiden rikosten keskelle.
Matti Remes asuu Helsingissä ja Hangossa. Kirjoittamisen lisäksi hän työskentelee graafikkona ja pilapiirtäjänä.
Matti Remes on julkisuudessa kertonut suhtautuvansa huumorilla siihen, että hänet toistuvasti sekoitetaan kirjailija Ilkka Remekseen.